Vegan Tumbet Tarifi

Vegan Tumbet Tarifi, vegan yemeklerin en popülerlerinden biri. Bu anlaşılabilir şekilde pişirilmiş sebzeler, soya sosu ve vegan yoğurt kullanılarak hazırlanıyor. Vegan beslenme tarzının öncüsü olan Tumbet, doğru koşullarda hazırlanıp uygun şekilde serv edildiğinde oldukça lezzetli bir posta olacaktır.

Tumbet’in hazırlanması için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır: 2 kabak, 1 bezelye, 2 tatlı patates, 1 domates, 3 soğan, 2 patlıcan, 2 yemek kaşığı vegan yoğurtu, 2 yemek kaşığı soya sosu, tuz ve karabiber.

Hazırlamadan başlamadan önce sebzeleri temizleyin ve orta boy parçalara doğrayın. Domatesi küçük bir kaseye koyup üzerine az miktar tuz ve karabiber ekleyin. Bir tencereye zeytinyağı dökün ve orta ateşte pişirmek için karıştırın. Sebzeleri tencereye ekleyin ve karıştırarak 4-5 dakika pişirin. Domatesi ekleyin ve 5 dakika daha karıştırarak pişirin. Soya sosu ve vegan yoğurtu tencereye ekleyin. Karıştırın ve pişmeye devam edin. Son olarak tuz ve karabiber ekleyin ve karıştırın.

Vegan Tumbet artık servis edilebilir hale gelmiştir. Bunu tabağa alabileceğiniz gibi evde vegan tortilla ya da ev yapımı vegan ekmek ile de servis edebilirsiniz. Tumbet adeta vegan beslenme tarzının öncüsüdür ve bu lezzetli sebzelerin harmanlanması ile oldukça besleyici ve doyurucu bir atıştırmalık haline gelir.

Yorum yapın