Tumbetin Farklı Tarifleri

Tumbet, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Bu tarif kolayca ve hızlıca hazırlanabilen bir yemektir. Tumbet, patates, yeşil biber ve domatesli, yoğurt ile tatlandırılmış bir karışımdır. Bu karışımın üzerine yağ veya soğanla da süsleyebilirsiniz.

Tumbetin en çok sevilen tarifi, öncelikle bir tencereye haşlanmış patates parçalarını, yarım kıyılmış yeşil biberleri ve ince kıyılmış domatesleri ekleyerek pişirmektir. Daha sonra, eklenen sebzeleri kapmak için birkaç kaşık yoğurt veya mayonez kullanabilirsiniz. Kızartma sonrasında, cips şeklinde kesilmiş kabakları içerisine ekler ve servise hazır hale getirirsiniz.

Tumbetin diğer popüler tarifi, patates ve yeşil biberlerin but şeklinde kıyılmasıyla başlamalıdır. Sonrasında, bir tavaya zeytinyağından kahverengi olana kadar kavrulmuş taze soğan koyarak karıştırılır. Kavrulan soğana, domatesler, közlenmiş biberler, kıyılmış sarımsak ve patatesler eklenerek pişirilir. Son olarak, servis tabağına alınarak yoğurttan yapılan sosu ile birlikte sıcak veya soğuk olarak servis edilir.

Bu iki tarif, yanında iştah açıcı meze olarak da servis edilebilen leziz bir tür Türk yemeğidir. Ayrıca, tumbetin düşük kalorili bir yiyecek olması, herkesin zevkle yenmesini sağlar. Böylece bu nefis yemek, her evde ve lokantada sevilen bir lezzete dönüşür!

Yorum yapın