Tumbet Yemeği

Tumbet, adını adada gelen bir deniz tabanındaki suyun örnek alınarak oluşturulmuştur. İspanya ve Güney Fransa’da bazı bölgelerde yemek olarak kabul edilen ve Murci tarifiyle aynı şekilde yapılan Tumbet, Türkiye’de de oldukça popüler bir yemek haline gelmiştir.

Tumbet, patates, biber, patlıcan, domates ve havuç gibi taze sebzelerden oluşan bir tabağın içine konur ve hayali yağı ile pişirilir. Normal olarak, patlıcan kendi suyunu salıp yumuşak hale geldiğinde yağda kızartılır. Patates ince dilimlenerek yağda kızartılır ve diğer sebzeler haşlanarak eklenir.

Tumbet, kullanılan sebzelerin lezzetli dokusuyla güzel bir tabaka oluşturur. Ayrıca et ve kaşar peyniri ile de değişiklikler yaparak farklı tatlar alınabilir. Çoğu zaman, biber, patlıcan ve patateslerin kabukları soyularak servise sunulur.

Bu lezzetli ve güzel görünümlü yemek sadece masalarda servis edilmekle kalmayıp, sandviçlerle de tüketilmektedir. Sıcak ve soğuk olarak her iki şekilde de tüketilebilen Tumbet, hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenek olmaktadır. Yemek lokantalarında, market raflarında, kafelerde ve bazı kutu yemek pazarlamacılarında bulunabilmektedir.

Tüm bu yenilikçi tatların yanı sıra, Tumbet’in sağlıklı özellikleri de bulunmaktadır. Bunlar, lif içeriğinin yüksek olması ve antosiyanin adlı besin maddesinin, sebzelerden alınan ürünlerin kan basıncını düşürme, seker hastalığı riskini azaltma ve kalp-damar hastalıklarının riskini düşürme konusunda yardımcı olmasıdır.

Güzel görünümlü ve lezzetli Tumbet, herkesin damak tadına uygun olacak şekilde çok sayıda malzemenin kullanıldığı çok çeşitli yemek seçenekleri içerisindeki bir tür diyeti öneriyor. Özellikle sebzeyi sevenler için mükemmel bir seçenek.

Yorum yapın