Tumbet Yemeği Nasıl Hazırlanır

Tumbet, geleneksel bir Mısır yemeğidir. Tumbet, kızarmış domates, biber ve patlıcan gibi besinlerin karışınıp pişirilmesiyle hazırlanır. Bu karışık, diğer Mısır yemekleri gibi sıcak ve tatlıdır. Tumbet, çoğu Mısırlı tarafından sofraların vazgeçilmezidir.

Tumbetin klasik tarifi, aşağıdaki gibi uygulanır:

İlk olarak, 2-3 orta boy patlıcan ve 2-3 tane kırmızı biber iyice temizlenmeli ve ince dilimlenmelidir. Bir tavaya 1 yemek kaşığı kızılcık yağı koyun. Patlıcanları ve biberleri ilave ederek hafif kızartın. Sonrasında, 5 ya da 6 domates sosu ekleyin ve iyice karıştırarak pişirin.

Karışımın ateşinden alın ve tencereye alın. Yeterli miktarda su ilave edin ve kapağını kapatın. Yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın ve ardından köpükleri alın. Kızarmış sebzeler ve domates sosu geçmek için bu sosun üzerine tencereden süzülmelidir.

Tumbe bitmiştir! Keşfetmek istediğiniz her şeye bağlı olarak servis edebilirsiniz; bol pilavla, köftelerle veya salatalarla harika bir ana yemek elde edersiniz. Tumbet, geleneksel Mısır tarifinde olduğu gibi, sizin tariflerinizle de farklı ve lezzetli olacaktır. Afiyet olsun!

Yorum yapın