Tumbet Ülke Mutfağı

Tumbet, ülkemizin güneyinde bir çok kentte yaygın olan özgün bir mutfak tarzıdır. Tumbet, ülkemiz ekonomisi, kültürü ve tarihi içerisinde önemli bir yer edinmiştir. Mutfak stilinin başlıca özelliği, her bölgenin deneysel farklılıklarla tamamen çeşitli ve çok farklı yemekleri bulunmasıdır. Tumbet, tahılların inanılmaz renklerde yemeklerle hazırlanmasından meyvelerin ormanların ve denizlerin çeşitli balıkları ve bazen de İspanyol olmayan etli yemeklerin pişirilmesidir.

Tumbet’in en popüler yemeği, ‘Tumbet Kebabı’dır. Tumbet kebabı, kuzu eti, domates, kıyma, kuru biber, hardal ve sarmısak ile hazırlanır. Bu yemek özellikle Turizm sezonunda popüler bir yemek olmuştur. Turistlerin arasında bu yemeği ülkemizin en lezzetli yemeklerinden birine dönüştürmüştür.

Bir diğer popüler yemek ise ‘Kadınbudu Köfte’ dir. Köfte, tavuk eti, pirinç, sıvı yağ ve diğer malzemelerle hazırlanır. Köfte, sıcak suda pişirilir, sonra ekşi kremalı sos ile servis edilir. Kadınbudu Köfte, ülkemizin kültürüne ve geleneklerine sadık kalmış, zengin lezzetlerden birini sunmuştur.

Tumbet’te sofralara servis edilen başka bir yemek olan ‘Musakka’ta, patates, kırmızı ve beyaz biberler, domates, kıyma ve sıvı yağ kullanılır. Musakka, yağda kızartılmakta ve yaprak sebzeler ile servis edilmektedir.

Tumbet, özgün ve prestijli bir mutfak tarzının en iyi örneklerinden biri sayılabilir. Tumbet’in mutfağı, kendine özgün yemekleri ve gelenekleri ile geçmişten günümüze kadar yaşamıştır. Tumbet’in ayrıcalıklı Mutfak stilinin bu denli özel ve karmaşık oluşu, tarifi olanaklara sahip olan ve farklılığı seven kişiler tarafından çok beğenilmektedir.

Yorum yapın