Tumbet Tarifleri

Tumbet, ortadoğu bölgelerinde oldukça popüler olan lezzetli bir yemektir. Tumbet, patates, biberiye, havuç, soğan ve domates ile hazırlanan bir sebze yemeğidir. Lezzeti, tarifte kullanılan baharatların tat verdiği eşsiz bir şekilde elde edilir.

Tumbetin nasıl hazırlandığına gelecek olursak, ilk olarak, patates, biberiye, havuç, soğan ve domatesler küçük parçalara doğranmalıdır. Patatesler öncelikle haşlanmalıdır. Ardından, bir tencereye yağ ve soğanlar konur ve kavrulur. Diğer sebzeler ilave edilir ve 10-15 dakika pişirilir. Közlenmiş sebzelerin üzerine tuz, karabiber, kekik gibi baharatlar serpilir. Son olarak, bu karışım üzerine sıcak su ilave edilerek kapağı kapatılarak 15-20 dakika pişirilir.

Tumbetin servis edilmesi de önemlidir. Servis tabağına Tumbet yemeği alınır ve üzerine tereyağı dağıtılır. Buket isteyenler için ise maydanoz, frenk soğanı gibi süslemeler yapılabilir.

Kısacası, Tumbet hem yapılışı kolay hem de lezzeti çok güzel olan bir yemektir. Tüm sebze sevenlerin denemenesi gereken bir tariftir.

Yorum yapın