Tumbet tarifleri tarifleri

Tumbet, kökeni Mısır’a dayanan ve Muğla’nın tuttuğu çoğu Akdeniz sahil şeridinde popüler bir yemektir. Yemek, patates, biber, cüceler, soğan, taze domates ve sarımsakla pişirilir ve daha ilginç tadı genellikle domates sosu ile kaplanır. Bu sos, yoğun kırmızı domates suyu, tuz ve üzüm sirkesiyle harmanlanır. Oluşan sos, patates benzeri parçaların üzerine ilave edilir.

Tumbetin birçok farklı başka seçenekleri mevcuttur ve pişirme teknikleri zaman içinde de değişir. For example, some people like to add pine nuts to the dish, while others opt for a more traditional approach with tomato paste and white wine. Avrupa mutfağı tarzında pişirme, patates ve diğer sebzelerin kabuklarını ayıklamadan pişirmeyi gerektirir. Türk tarzı pişirme ise, her biri ayrı ayrı derinlikli tabaklarda pişirilen patates, biber ve domatesler içerir.

Tumbet, neredeyse her yemekte bolca zeytinyağı kullanılarak pişirilir. Sebzeler, yüksek ısıda sote yapılırken, tereyağı veya margarin da eklenebilir. Közlenmiş bir tat vermek isteniyorsa, ardından, dürüm kavurma tekniği de kullanılabilir. Tumbet, daha sonra sıcak olarak servise hazır hale gelir veya soğuk olarak beraberindeki salata ile servis edilebilir.

Yorum yapın