Tumbet tarifi

Tumbet, Akdeniz kıyısındaki toprakların en leziz yemeklerinden biridir. Çoğu Türk, İspanyol ve Girit mutfağından etkilenerek oluşmuştur. Farklı olan ve tatmin edici olan tumbet, meze olarak yemeye de uygundur.

Tumbetin tarifi basit olup, Balkabağı, domates, patlıcan, patates, soğuk sıkılmış sarımsak ve zeytin yağı kullanılarak hazırlanır. Tenceredeki malzemeler, küçük parçalar halinde doğranır ve küçük bir miktar zeytin yağı ile kavrulur. Domates, patates ve patlıcan ortaya çıkan sarımsak veya domates suyuna eklenir. Her şey iyice karıştırılıp durulan kabın içine doldurulur. İçine baharatlar konulur ve kaynatılır. Sonra, tencerenin kapağı kapatılıp ılık servis yapılır.

Tüm gıdalara zeytinyağı ile hemen hemen her türlü akdeniz yemeğinde olduğu gibi tumbette de kullanılır. Bu özel pişirme tekniği, yemeklerin daha leziz, besleyici ve sağlıklı olmasını sağlar.

Tumbet, yemek masalarına pembe renk vermek ve tadını çıkarmak için yoğun tatlılıklar, közlenmiş biber ve servis salonunda sunulan turşularla harika bir sunum yapılabilir.

Tumbet, yoğun malzemeleriyle mutfaklara lezzet katacak, lezzetli ve sağlıklı bir seçenek sunan Akdeniz yemekleri arasındadır. Tarifi pratik, lezzeti ise müthiştir.

Yorum yapın