Tumbet Tarifi

Tumbet, Akdeniz Mutfağı’nın en lezzetli ve özgün yemeklerinden biri olarak adlandırılır. Türkiye’nin tüm kesimlerinde popüler bir yemektir ve çoğu aile mutfaklarında hazırlanan bir ziyafet menüsünün vazgeçilmezi olmuştur.

Tumbetin, kökleri İtalya’ya kadar geri giden eski bir tariftir ve bu tarife özellikle Akdeniz bölgesinde oluşturulmuştur. Tumbet sunumu oldukça kolaydır ve tıpkı makarna ile hazırlanan diğer Akdeniz mutfağı tarifleri gibi sebze dolu, yoğurtlu veya etli olabilir. Genellikle patates, havuç, biber, soğan, domates, mozarella, beyaz peynir, kellape, mantar, kuzu eti veya köfte kullanılarak hazırlanır.

Tumbet genellikle pişirilen bir tabağa servis edilir ve kaplanır, yağda kızartılmış et ya da köftelerle zenginleştirilir. Sebzeler yoğurda da kaynatılabilir. Tumbet, İspanyol kökenli paella tarifiyle benzerlik gösterir ancak bu iki tarif arasındaki fark, genelde Tumbet’in sebzeli ve yoğurtlu olarak servis edilmesidir.

Tumbetin nefis tadının keyfini çıkarmak isteyenler, bu güzel tarife uygun bir sosla sunabilir. Tulum peyniri, limon, sumak, defne veya hardal gibi soslar bu tarif için idealdir. Tumbet aynı zamanda sofranın en önemli parçası olarak sunulur, özellikle büyük özel günlerde. Şemsiyeler ve güneşin altında partilerde, Tumbet ile lezzetli akşam yemekleri başlayıp bitirilebilir.

Yorum yapın