Tumbet Tarifi

Tumbet , İspanyol Mutfağının Muğla ve Bodrum Bölgesinin ortak özelliğidir. Tumbet , tam tahıllar içeren kızarmış kabak , patates ve soğan ile pişirilen bir sebze yemeğidir. Baharatlar ile birlikte zengin ve lezzetli bir mücadele olmaktadır.

Tumbet malzemelerin hazırlanması kolay olup malzemelerin fiyatı da ucuzdur. Et ya da balık eklenerek daha besleyici bir yemek elde edilebilir.

Tumbet malzemeleri, arzusunuza göre çoğaltılabilir ve herhangi bir ön hazırlık olmadan sadece yarım saatte pişirebilirsiniz.

Tumbeti pişirmeye başlamadan önce patateslerin soyulup orta boy dilimler halinde kesilmesi gerekir. Dilimler haşlanmamalı, kurudan pişmelidir. Üzerine biraz tuz ve zeytinyağı serpilip, kızartma tavasında az yağ kullanarak hafif kızarmış tavada pişirmek gerekir.

Patateslerin kızarmaya başlamasının ardından soğan, biber ve kabaklar ilave edilir. Biraz tuz serpilip karıştırılıp, patatesler iyice kızarana kadar pişirilir. Son olarak iki çay kaşığı baharat veya pul biber ilave edilerek tatlandırılır.

Tumbet sıcak bir tabak olarak servis yapılır. Sofrada sütlü ürünler, et, balık gibi sebzelerin yanına hafif bir tarif olan bu sunum oldukça lezzetli ve besleyicidir.

Yorum yapın