Tumbet Tarifi

Tumbet, Mısır, Lübnan ve Türkiye gibi Ortadoğu ülkelerinin ortak lezzetlere sahip olduğu geleneksel bir yemektir. Kremalı beyaz peynirin kendine has tadının yanı sıra, suyun ortadan kaybolmasıyla elde edilen tuzlu tereyağı ile birlikte dengeli olarak pişirilen enfes patates ve domates tarifiyle tüm damak zevkleri tarafından sevilen bir Mısır yemeğidir.

Tumbet, patates, domates, karnabahar, tereyağı ve yoğurt ile hazırlanır ve sebzeler her zaman denge halinde kullanılır. Tüm sebzeler, özellikle de patates ceviz büyüklüğünde doğranarak servise hazır hale getirilir. Sebzeler, tereyağı ile pişirildikten sonra yoğurttan yapılan bir kremalı beyaz sos eklenerek servise hazır hale getirilir.

Tumbet hem lezzetli hem de besleyici olmasından dolayı farklı ülkelerde sevilen bir yemek olmuştur. Her ülkenin kendine has versiyonları vardır. Bu versiyonlar, tereyağının yerini alan zeytinyağı, yağsız pişirme metodu veya yağlı böreklerin eklenmesi ile oluşturulur. Bu versiyonların hepsi, tüm dünyada sevilerek tüketilen tüm ayırt edici özelliklere sahip olmalarına rağmen, Mısır tarifi her zaman en lezzetli tarif olma özelliğini korumaktadır.

Yorum yapın