Soğanlu Tumbet Nasıl Yapılır?

Soğanlu Tumbet, çok eski zamanlardan beri bir çok Akdeniz ülkesinde oldukça popüler olan ve yöreye özgü olarak geliştirilmiş, hafif kızarmış mükemmel bir sebze pilavıdır. Dolayısıyla, soğanlu tumbet mideyi rahatlatan, besinlerle dolu açık bir yemek olarak ortaya çıkar.

Soğanlu tumbetin yapımı oldukça basittir ve sadece birkaç ana malzeme kullanılmaktadır. Öncelikle, sıcak suda haşlanmış patates, doğranmış soğan veya sote edilmiş soğan, bir parça tereyağı ve bir parça un ihtiyaç duyulmaktadır. Un, tereyağı ve patatesler bir kaseye doldurulur ve iyice karıştırılıp beş dakika kadar kaynatılır. Karışıma sote edilmiş soğan veya doğranmış soğan eklenir ve 15 dakika kadar dinlendikten sonra tencereye su eklenir. Sudan sonra, karışım yaklaşık 45-60 dakika arası kaynatılır ya da kıvama gelene kadar pişirilir.

Son olarak, soğanlu tumbet için özel olarak kullanılan sıcak kızartma yağına birkaç damla eklenip, karışımın üzeri bir kaşık yardımıyla hızlıca karıştırılır. Soğanlu tumbet, servise hazır hale geldiğinde pişme derecesine göre sarı veya kahverengi bir renk alır.

Günümüzde, soğanlu tumbet, birçok Akdeniz ülkesinde ve Türkiye’de farklı yörelerde çok popüler bir yemek olarak kullanılmaktadır. Başlıca nişasta olarak kullanılması, birçok besin içermesi, hafif tat ve aroması nedeniyle, sağlıklı ve vitamin dolu bir yemek olarak görülmektedir. İsterseniz evde kolayca yapabilirsiniz.

Yorum yapın