Fasulyelı Tumbet Tarifi

Fasulyelı Tumbet, Fasulye ile keyifli bir Leziz Makine armonisini yaratan bir Türk mutfağı lezzetidir. Fasulye ve patatesin yanı sıra, çeşitli baharatlarla da meşhur olan bu tarif, her zevke uygun olarak pişirilerek günlük ev menününüza kolayca eklenebilir.

Fasulyelı Tumbet, oldukça nemli ve kremayla ikram edilen bir makine türüdür.

Tumbet, Fasulye ile hazırlanmasının yanı sıra, çeşitli sebzelerle de servise sunulabilir. Özellikle kızarmış biber, domates, soğan, patates ve ıspanak tarifleri çok beğenilmektedir.

Fasulye için, genellikle taze fasulye kullanılır. Ancak tazeden bulunamadığı durumlarda, fasulyeyi dondurma olarak da kullanabilirsiniz.

Fasulyelı Tumbetin pişirilmesi kolaydır. Öncelikle, fasulye yıkanır ve tencereye alınır. Fıstık, tuz ve su ile kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra, üzerine ekstra biraz su ilave edilerek kısık ateşte haşlanmaya devam edilir. Haşlanma süresi, başlangıçta 15-20 dakika olarak hesaplanır.

Eğer kullanılan fasulye dondurulmuşsa, o zaman sadece 5-10 dakika haşlanması yeterli olacaktır. Patatesler ise, haşlanmadan önce dövülür. Patatesler, küp şeklinde doğranarak tencereye alınarak, haşlanmaya devam edilir.

Tumbet, tereyağı ya da ayçiçek yağı ile yağlanmış bir tava veya kaserin içerisine konularak pişirilir. Üzerine istediğiniz baharatlar serperek, kızartma yapılır. Kızarma esnasında, sık sık karıştırarak pişirilir. Fasulyeler kızarmaya başladığında, haşlanmış patatesler de eklenerek pişirmeye devam edilir.

Fasulyelı Tumbet, çeşitli baharatlar ile servise sunulabilir. Yoğurt, tatlı kaşar, pul biber gibi baharatlar, Tumbetin sunduğu lezzeti arttırmanın yanı sıra, sağlık için de yararlıdır.

Fasulyelı Tumbet, farklı sebzelerle de cazip hale getirilebilir. Örneğin, biber, domates, patates, ıspanak ve mercimek gibi sebzeler ekleyerek, Tumbet farklı tadları ile beğeni toplayacaktır.

Fasulyelı Tumbet, bütün aile için ideal bir yemektir.

Yorum yapın