Etli Tumbet Nasıl Yapılır

Etli tumbet, Mısır’da yaygın olarak sevilen ve pişirilen lezzetli yemeklerden biridir. Etli tumbet, patates, et, domates, soğan ve sarımsak gibi baharatlarla zengin bir içeriğe sahiptir. Etli tumbet servise hazır hale gelene kadar birkaç adım gereklidir.

Öncelikle, patatesler soyulmalı ve çok ince doğranmalıdır. Patatesler hafif yağlanmış tavada 4-5 dakika pişirilmelidir. Bu süre sonunda, derin bir tava kullanılarak, etler pişirilmelidir. Etler eklenince tencerenin önünden geçirilen taze domates, soğan ve sarımsaklar eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Ardından, etli patatesler eklenip, tencere orta harlı ateşe alınmalıdır. Etli tumbet, 20-25 dakika kadar daha pişirilir. Kullanılabilecek sebzeler; kabak, patlıcan ve/veya taze biber olabilir.

Etli tumbet servis edildiğinde, ek olarak, salata, yoğurt sosu ve salatalık ile servis edilebilir. Etli tumbet, beş çeşit sebzeyle pişirilerek, evde kolayca hazırlanabilecek lezzetli bir yemektir. Etli tumbet, Mısır mutfağının en popüler yemeklerindendir.

Yorum yapın