En Çabuk Tumbet Tarifleri

Tumbet, Türkiye’de çok sevilen bir yemektir; çok kolay ve pratik bir şekilde hazırlanır. Tumbet, patates, havuç, biber ve domates gibi sebzelerin küp şeklinde doğradığımız sebzeler ile pişirilmiş bir kızarmış yemektir. Tumbet hem lezzetli hem de sağlıklıdır, ayrıca sofraların vazgeçilmezlerindendir.

Bugün sizlere en çabuk yapılabilen Tumbet tarifini vermek istiyoruz. Öncelikle, orta boy bir tavaya birkaç yemeklik yağ veya margarin koyun. Sebzelerimizi bu yağın içinde kızartmaya başlayalım. İlk olarak patatesleri kızartıp, üzerine karıştırmaya havuçlarını ekleyin. Bir kaç dakikada sonra domatesleri ekleyin. Biberleri de ilave edin ve bir kaç dakika kadar daha kızartın. Artık tumbetimizi servis edebiliriz.

Tumbet, sebzelerin ne kadar kızartıldığına göre değişiklik gösterebilir. Kızarmış patateslerinin lezzetini tatmak isteyenler patatesleri daha fazla kızartabilir. Lezzeti arttırmak isteyenler de tumbete karabiber veya nane ekleyebilirler.

Tumbet servis edebilmek için, öncelikle yağlı veya yağsız iki-üç kaseyi servis tabağının üzerine dizin. Patates, havuç ve domatesleri bir kaseden, biberleri diğer kaseden servis yapın. İsterseniz tumbete sarımsak veya maydanoz ekleyip servis edebilirsiniz. Tumbetin tadına doyamayacaksınız!

Yorum yapın