Ekşi Tumbet Nasıl Yapılır

Tumbet, Yunan usulü patatesli sebzeeşten oluşan bir Akdeniz mutfağı yemeğidir. Tumbet, çok zengin ve lezzetli bir yemektir. Tumbet tamamen hafif bir tarif olmakla birlikte, çoğu zaman sadece basit sebze ile hazırlanabilir. Tumbeti, hafif ve taze bir şekilde servis edebilmek için oldukça basit bir tarife ihtiyacınız vardır.

Tumbet’i ekşi bir tad vermek için ilk öncelikle, patatesleri doğrayıp kızartmalısınız. Bu, patateslerin lezzet ve kıvamını muhafaza etmenizi sağlayacaktır. Daha sonra, biberleri doğrayın ve haşlayın. Daha sonra, soğanları küçük parçalara ayırın. Son olarak, havuçları incecik dilimlere ayırın.

İlk olarak, patatesleri bir tavaya dizerek derin kızartma işlemine başlayın. Patatesleri kızarana kadar karıştırın ve yaklaşık 10 dakika sonra altın kahverengi renge ulaşınca tazeden alın.

Daha sonra, biberleri ve soğanları ayrı bir tavaya koyup orta yükseklikte ısıtılmış yağda kızartın. Biberler ne kadar kızarırsa, tumbetteki ekşi notu da o denli şiddetli olur. Baharatları sosun üzerine ekleyin ve sos karışmasının tamamen homojen hale gelmesi için karıştırın.

Son olarak, havuçları da ayrı tavaya koyup kısa süre içerisinde kızartın. Öncelikle havuçların çevresi kızarana kadar pişirin ve havuçların içi de yumuşayana kadar pişirin. Kalan tüm malzemeleri tek bir tencereye alın ve sebzelerin tamamen yumuşayana kadar karıştırarak pişirin.

Servis için tumbeti kaselere alın ve servis edin. Ekşi tumbeti, lezzetli tereyağı, limon suyu, taze kişniş, sumak ve fesleğen ile süsleyebilirsiniz. Makul miktarlarda ekşi tumbeti çok zengin bir şekilde servis edebilirsiniz. İyi afiyetler!

Yorum yapın